آکادمی الماس، رتبه یک در پژوهش
0

فناوری بلاکچین در زنجیره تامین

فناوری بلاکچین در زنجیره تامین

چگونه بلاکچین می تواند زنجیره تامین را بهبود بخشد؟

پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر و رشد سریع تولید، تاثیر قابل توجهی بر زنجیره تامین جهانی دارد. به عنوان مثال، هوش مصنوعی کنترل کیفیت را در دست گرفته است، دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) و پهپادها بر ساخت و نگهداری نظارت دارند و بیش از ۱٫۹ میلیون ربات در حال حاضر در تولید و انبارداری در سطح جهان مستقر هستند.

از لحاظ تاریخی، نوآوری اغلب زنجیره های تامین را به روش های مختلف و قابل توجهی مختل کرده است. به عنوان مثال، معرفی رایانه شخصی در دهه ۱۹۸۰ منجر به تغییرات چشمگیری در مدیریت زنجیره تأمین شد. سازمان‌ها به‌طور فزاینده‌ای رایانه‌های شخصی را برای پردازش کلمه، عملیات روزانه، و حسابداری به کار می‌گیرند، در حالی که رابط‌های مبتنی بر نقشه و صفحات گسترده انعطاف‌پذیر به برنامه‌ریزی لجستیک و زنجیره تأمین کارآمدتر اجازه می‌دهند.

امروزه شرکت ها برای بقای خود باید چابک، انعطاف پذیر و پاسخگو باشند. آنهایی که نوآوری مستمر را در سراسر کسب و کار و زنجیره تامین خود هدایت می کنند – و با پویا و مرتبط ماندن خود را در یک بازار رقابتی متمایز می کنند – آنهایی هستند که موفق می شوند. با افزایش سرعت تغییرات، بهبود کارایی و شفافیت زنجیره تامین یک سازمان حیاتی می شود. خوشبختانه، فناوری بلاک چین می تواند به ساده سازی فرآیند کمک کند.

شرکت‌های بزرگی مانند Maersk و IBM که برای ایجاد پلتفرم TradeLens با یکدیگر شریک شدند، در حال توسعه سیستم‌هایی برای کنترل دید و شفافیت  هستند که فناوری بلاک چین می تواند فراهم می‌کند. این فناوری همچنین می‌تواند به سایر شرکت‌ها کمک کند تا میلیاردها دلار صرفه‌جویی کنند و ناکارآمدی‌ها را با یکپارچه‌سازی و تکمیل سیستم‌های تبادل الکترونیکی داده کاهش دهند. این نشان دهنده گام تکاملی دیگری در زنجیره تامین است که به دنبال جایگزینی سیستم های مبتنی بر کاغذ با انتقال دیجیتال اسناد بین شرکای تجاری است.

فناوری بلاکچین

ارزهای رمزنگاری شده متداول‌ترین نمونه‌های ذکر شده از پتانسیل بلاک چین هستند، اما این خود فناوری است که توجه افراد خارجی را به خود جلب می‌کند. از افزایش امنیت و دید گرفته تا ردیابی متغیرهای پیچیده مرتبط با پایداری و منبع یابی اخلاقی، بلاک چین قرار است به سازمان‌های تدارکاتی در همه صنایع کمک کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند و عملکرد را بهبود بخشند و در عین حال ارزش بیشتری را برای شرکت‌هایشان به ارمغان بیاورند.

فناوری اصلی بلاک چین، دفتر کل غیرمتمرکز است که داده‌های تراکنش به اشتراک گذاشته شده بین چندین طرف را ثبت و محافظت می‌کند. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، اتریوم و دوج کوین از بلاک چین استفاده می کنند تا از نظر تئوری به طرف های بی نهایت و ناشناس اجازه انجام معاملات بدون نیاز به واسطه را بدهند.

بلاک چین نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده است که سوابق داده‌های دیجیتال یا «مبادله» را به گونه‌ای نگهداری می‌کند که آنها را در برابر دستکاری مقاوم کند. هنگامی که یک تراکنش در سیستم درخواست می شود، به یک شبکه همتا به همتا که شامل چندین کامپیوتر به هم پیوسته به نام گره است، پخش می شود. هر یک از اینها معادلات را برای بررسی و اعتبارسنجی تراکنش برای ثبات در سراسر شبکه حل می کند. پس از تأیید اعتبار، تراکنش با سایر تراکنش ها گروه بندی می شود تا یک بلوک از داده ها برای دفتر کل ایجاد شود.

کسب‌وکارها می‌توانند از فناوری بلاک چین برای ردیابی هر تراکنش استفاده کنند و امکان اشتراک‌گذاری اسناد، اطلاعات شخصی و ارزهای دیجیتال را فراهم کنند. از آنجا که دفتر کل به طور کامل در سراسر شبکه توزیع شده است، خراب کردن آن بسیار دشوار است. برای ایجاد تغییر در دفتر کل، باید تغییرات را در هر گره در کل شبکه به طور همزمان ثبت کنید. اگر این کار انجام نشود، شبکه تشخیص می دهد که یک رکورد با بقیه مطابقت ندارد و تراکنش را به عنوان خراب علامت گذاری می کند.

زنجیره تامین

زنجیره تامین شبکه ای از تمامی افراد، سازمان ها، منابع، فعالیت ها و فناوری های دخیل در ایجاد و فروش یک محصول است. یک زنجیره تامین شامل همه چیز از تحویل مواد اولیه از تامین کننده به سازنده تا تحویل نهایی آن به کاربر نهایی است. بخش زنجیره تامین مربوط به رساندن محصول نهایی از تولید کننده به مصرف کننده به عنوان کانال توزیع شناخته می شود.

مراحل اساسی یک زنجیره تامین به ترتیب به شرح زیر است:

  • تامین مواد اولیه

  • پالایش آن مواد به قطعات اساسی.

  • ترکیب این بخش های اساسی برای ایجاد یک محصول.

  • انجام سفارش / فروش.

  • تحویل محصول.

  • خدمات پشتیبانی و بازگشت مشتری

مدت زمانی که هر یک از این فرآیندها از شروع تا تکمیل طول می کشد به عنوان زمان هدایت شناخته می شود. زنجیره‌های تامین توسط مدیران زنجیره تامین مدیریت می‌شوند که زمان هدایت را نظارت می‌کنند و فرآیندها را در هر مرحله برای به حداکثر رساندن رضایت مشتری هماهنگ می‌کنند.

زنجیره‌های تامین را می‌توان در مقابل زنجیره‌های ارزش قرار داد – آنها به روش‌های مختلف به محصول نهایی کمک می‌کنند. هدف زنجیره تامین برآوردن خواسته های مشتری است. زنجیره های ارزش به دنبال افزودن ارزش به یک محصول بر ارزش ذاتی آن هستند. هدف از زنجیره ارزش دادن مزیت رقابتی به شرکت در صنعت است. مدیریت زنجیره تامین و مدیریت زنجیره ارزش دو دیدگاه اندکی متفاوت در یک فرآیند اساسی هستند و برای برآوردن دو تعریف کمی متفاوت از “تقاضا” در کنار هم کار می کنند.

مدیریت زنجیره تامین نظارت بر مواد، اطلاعات و امور مالی است که در یک فرآیند از تامین کننده به تولید کننده به عمده فروش به خرده فروش و سپس به مصرف کننده منتقل می شوند. سه جریان اصلی زنجیره تامین عبارتند از: جریان محصول، جریان اطلاعات و جریان مالی. اینها در سه مرحله اصلی رخ می دهند: استراتژی، برنامه ریزی و عملیات. مدیریت زنجیره تامین شامل هماهنگی و یکپارچه سازی این جریان ها در داخل و بین شرکت ها است.

بلاکچین چگونه راه حلی برای زنجیره تامین را ارائه می کند؟

فناوری بلاک چین به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا انواع تراکنش‌ها را با ایمن‌تر و شفاف‌تر ردیابی کنند. تاثیر بالقوه بر عملکرد زنجیره تامین بسیار زیاد است. با استفاده از بلاک چین، شرکت ها می توانند تاریخچه یک محصول را دقیقاً از نقطه مبدا تا جایی که در حال حاضر در آن قرار دارد ردیابی کنند. هر بار که یک محصول دست به دست می‌شود، معامله به صورت ایمن ثبت می‌شود و یک تاریخچه دائمی از تولید تا فروش ایجاد می‌کند.

با کمک این فناوری قدرتمند، طرفینی که در یک پلتفرم مشترک با یکدیگر همکاری می‌کنند، می‌توانند تأخیرهای زمانی، هزینه‌های اضافی و خطای انسانی را که اغلب با تراکنش‌ها مرتبط است، به‌طور چشمگیری کاهش دهند. کاهش واسطه ها در زنجیره تامین نیز خطرات تقلب را کاهش می دهد. در نهایت، جایی که تقلب رخ می دهد، سوابق جامع سازمان ها را قادر می سازد تا منبع آن را مشخص کنند. یک دفتر کل بلاک چین مشترک، یک مسیر حسابرسی قابل اعتماد و بدون دستکاری از جریان اطلاعات، موجودی و امور مالی در یک زنجیره تامین فراهم می کند. با استفاده از یک بلاک چین مشترک، شرکت‌ها می‌توانند داده‌های لجستیک را همگام‌سازی کنند، محموله‌ها را ردیابی کنند و پرداخت‌ها را خودکار کنند. علاوه بر این، آنها می توانند این کار را بدون تغییر قابل توجهی در سیستم های قدیمی خود انجام دهند در حالی که تنها مرتبط ترین داده ها را به اشتراک می گذارند.

مزایای بلاکچین برای زنجیره تامین

هر شرکت کننده در زنجیره دارای امضای دیجیتال منحصر به فرد خود است که برای “امضای” توکن های در حال حرکت در زنجیره استفاده می شود. هر مرحله از یک تراکنش معین در نقل و انتقالات بین ذینفعان ثبت می شود و یک دنباله حسابرسی داخلی را ارائه می دهد که نمی توان آن را دستکاری کرد زیرا هرکس کپی خود را از زنجیره دریافت می کند. بازیگر بدی که با زنجیره خودش دست و پنجه نرم می‌کند، باید راهی برای ایجاد همان تغییرات در پیوندهای بعدی در نسخه‌های نگهداری شده توسط دیگران پیدا کند. شرکت‌هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند می‌تواننداز مزایای کلیدی آن برخوردار شوند.

الف) بهره وری

بلاک چین با اجازه دادن به شرکت ها برای انجام معاملات مستقیم و بدون اشخاص ثالث، زنجیره های تامین جهانی را کارآمدتر می کند. همچنین ادغام خدمات مالی و لجستیکی را تسهیل می‌کند و امکان همکاری بیشتر داده‌ها را بین ذینفعان فراهم می‌کند. راه حل های پرداخت یکپارچه زمان بین سفارش و پردازش پرداخت را کاهش می دهد و از جابجایی مناسب و به موقع محصولات اطمینان می دهد. علاوه بر این، بلاک چین و قراردادهای هوشمند به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا انطباق خود را افزایش دهند، هزینه‌های قانونی و جریمه‌های تاخیر در پرداخت مالیات را کاهش دهند، و جعل و تقلب را مهار کنند.

سازمان‌ها می‌توانند زنجیره بلوکی را با برچسب‌های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) ادغام کنند که از میدان‌های الکترومغناطیسی برای شناسایی و ردیابی موارد استفاده می‌کنند. اینها اغلب برای ذخیره اطلاعات مربوط به محصول و تأیید زمان انتقال مالکیت یا مالکیت استفاده می‌شوند که اتوماسیون زنجیره تأمین را افزایش می‌دهد. یک قرارداد هوشمند زمانی انجام می‌شود که یک محموله با برچسب کدهای RFID، که به طور خودکار اسکن می‌شوند، به مقصد برسد.

ب) شفافیت
از آنجایی که سوابق موجود در بلاک چین نمی توانند پاک شوند، زنجیره تامین شفاف ایجاد می کند. همچنین، هر مرحله در زنجیره تامین به طور ایمن ثبت می شود، به این معنی که مسائل لجستیکی را می توان به راحتی تا منبع آنها ردیابی کرد. همین امر در مورد تامین قطعات یا مواد خام نیز صدق می‌کند، که می‌توان آن‌ها را ریشه‌یابی کرد، مسئولیت‌پذیری و شفافیت را افزایش داد و فعالیت‌های غیرقانونی را کاهش داد.

ج) منبع‌یابی اخلاقی‌تر و پایدارتر

قابلیت ردیابی و مقاومت در برابر دستکاری بلاک چین، تأیید اینکه مواد و کالاها از کجا آمده‌اند، به کجا می‌روند که از طریق زنجیره تأمین می‌روند و چه کسی به آنها دسترسی داشته است، آسان‌تر می‌شود.

د) صرفه جویی بیشتر

سود حاصل از کارایی و کاهش از دست دادن سهام و ضایعات منابع قابل توجهی برای صرفه جویی در هزینه با فناوری بلاک چین است. شبکه توزیع شده به اشتراک گذاری منابع و تراکنش های دیجیتالی نیز نیاز به جریان کار و مواد مبتنی بر کاغذ را از بین می برد. بدون کاغذ رفتن فقط هزینه مواد را کاهش نمی دهد. همچنین هزینه های جانبی مربوط به ذخیره سازی و نیروی کار مورد نیاز برای پردازش و مدیریت تمام آن اسناد فیزیکی را حذف می کند.

و) تقویت قابلیت ردیابی
افزایش تقاضای نظارتی و مصرف کننده برای اطلاعات منشأ در حال حاضر باعث ایجاد تغییرات شده است. علاوه بر این، بهبود قابلیت ردیابی با کاهش هزینه‌های بالای مشکلات کیفیت، مانند فراخوان‌ها، آسیب‌های شهرت، یا از دست دادن درآمد حاصل از محصولات سیاه یا خاکستری، ارزش افزوده ایجاد می‌کند. ساده سازی یک پایگاه عرضه پیچیده فرصت های ارزش آفرینی بیشتری را ارائه می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سؤالی دارید؟ در واتساپ با ما صحبت کنید!
مکالمه را در واتساپ شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp کلیک نمایید.
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می‌دهیم . . .